تبلیغات
عطارچی - شیرین بیان
عطارچی
محصول برتر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

خواص شیرین بیان                         

ریشه شیرین بیان لیست بلند بالایی از کاربردهای ثابت شده دارد و شاید یکی از گیاهان دارویی باشد که بیشترین بررسی روی آن صورت گرفته است. این گیاه برای رفع بسیاری از بیماری‌ها به کار می‌رود، از جمله آسم، ناراحتی پای ورزشکاران، طاسی، بوی بد بدن، آماس کیسه‌های مفصلی، آفت دهان، خستگی مزمن، افسردگی، سرماخوردگی و آنفولانزا، سرفه، شوره سر، نفخ، ورم و التهاب لثه، پوسیدگی دندان، نقرس، سوزش قلب یا معده، ایدز، عفونت ویروسی، عفونت قارچی، زخم معده، مشکلات کبدی، بیماری لایم (نوعی عفونت اسپیروکتی است که چندسیستمی است. عامل آن بورلیا بورگدورفری به وسیله کنه ایگزودس منتقل می‌شود. آهو و موش در چرخه بیماری با اهمیت هستند. شروع بیماری با علائم پوستی به نام اریتما کرونیکوم می‌گرانس است که به نام «چشم گاو» هم شناخته می‌شود. بیمار تب، سردرد، سفتی گردن، می‌الژی، آرترالژی و اریتم مزمن مهاجر دارد. بیمار بعد‌ها ممکن است تظاهرات مفصلی و عصبی نیز داشته باشد)، علایم یائسگی،، پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی می‌فرستد. این سیگنال‌ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود؛ یعنی افزایش بیش از حد سلول‌های پوستی از میزان ریختن آنها)، زونا (بیماری ویروسی است که عامل مولد آن عامل آبله مرغان است)، گلودرد، ورم زانو، سل، کاندیدیاز یا برفک (نوعی بیماری قارچی است. این بیماری توسط یک نوع قارچ مخمر بنام کاندیداآلبیکانس ایجاد می‌شود. این قارچ گاهی به شکل غیربیماری‌زا در دهان، واژن، کشاله ران و زیربغل ودیگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد)، بزرگ شدن پروستات، التهاب و درمان ورم مفاصل............

ریشه شیرین بیان حاوی بسیاری از ترکیبات ضد افسردگی است و جایگزینی عالی برای چای کوهی است. در این گیاه صد‌ها ماده شفابخش بالقوه دیگر نیز شناسایی شده است که شامل ترکیباتی از فلانوئید‌ها و استرژون‌های گیاهی مختلف (فیتواستروژن) می‌شوند. ترکیب درمانی اصلی این گیاه یعنی گلیسیرریزین (glycyrrhizin) که ۵۰ برابر شیرین‌تر از شکر است، تاثیرات مفید زیادی روی بدن دارد و باعث شده شیرین بیان گیاه ارزشمندی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها باشد. به نظر می‌رسد که برای اجتناب از کاهش ناگهانی هورمون‌های غدد فوق کلیه مثل کورتیزول که اصلی‌ترین هورمون بدن برای مبارزه با استرس است، می‌توان از شیرین بیان استفاده کرد.
هم‌چنین این گیاه شهرت اثبات شده‌ای در درمان زخم معده دارد. شیرین بیان سطح اسید معده را پایین می‌آورد، سوزش معده و سوء هاضمه را کم می‌کند و به عنوان یک ضد یبوست ملایم عمل می‌کند.
می‌توان برای اسپاسم، التهاب و ناراحتی در لوله گوارش از آن استفاده کرد. این گیاه با افزایش شیره صفرا و کاهش سطح کلسترول تاثیر مثبتی روی کبد دارد.
به نظر می‌رسد که شیرین بیان با افزایش سطح اینترفرون که یکی از مواد شیمیایی کلیدی سیستم ایمنی است و با ویروس‌های مضر مقابله می‌کند، ایمنی بدن را ارتقا می‌دهد. هم‌چنین حاوی آنتی اکسیدان‌ها و فیتواستروژن‌های خاصی است که می‌توانند برخی از عملکردهای استروژن‌های طبیعی بدن را انجام دهند و این امر بسیار در طی یائسگی مفید است. به نظر می‌رسد که اسید گلیسیرهیزینیک نیز از رشد بسیاری از باکتری‌ها و ویروس‌هایی مثل آنفولانزای نوع A جلوگیری می‌کند.
این گیاه با عملکرد آرام کننده و درمانی که در سیستم تنفسی دارد، ناراحتی و التهاب را کاهش می‌دهد و به همین خاطر دردرمان سرفه‌های شدید، آسم و عفونت ریه به کار می‌رود.
شیرین بیان عملی شبیه به آسپرین دارد و برای کاهش تب و دردهایی مثل سردرد مفید است. اثر ضد حساسیت آن بسیار برای تب یونجه، التهاب آلرژیک غشاء مخاطی بینی، ورم ملتحمه، آسمی که به علت انقباض عضلات جدارقصبه الریه ایجاد می‌شود، مفید است. احتمالا به خاطر عملکردی که روی غدد فوق کلیوی دارد می‌تواند مقاومت بدن را در برابر استرس افزایش دهد. می‌توانید زمانی که تحت استرس احساسی یا فیزیکی هستید، بعد از جراحی با در طول دوره نقاهت یا وقتی که احساس خستگی یا کوفتگی می‌کنید، از آن استفاده کنید.

درمان سرماخوردگی، آسم و تنگی نفس با جوشانده گیاهان دارویی را بخوانید.

کنترل مشکلات تنفسی و گلوی زخم

شیرین بیان با کمک به کم کردن مخاط در مجاری تنفسی، تجمع خلط و سرفه را بهتر می‌کند. این گیاه باعث می‌شود همراه با سرفه خلط و ذره‌های دیگر مخاطی بیشتری از مجاری تنفسی خارج شوند. هم‌چنین به آرام کردن اسپاسم‌های برونشیتی کمک می‌کند. این گیاه زخم‌های گلو را التیام می‌بخشد و با ویروس‌هایی که باعث بیماری‌های تنفسی می‌شوند و تولید بیش از حد مخاط مبارزه می‌کند.

شیرین بیان علایم سندروم خستگی مزمن و فیبرومیلژیا  را کم می‌کند

گلیسیرریزین با افزایش فعالیت کورتیزل، انرژی را بیشتر می‌کند، استرس را کم می‌کند و علایم بیماری‌هایی که به سطح کلسترول حساس هستند کاهش می‌دهد؛ از جمله این بیماری‌ها می‌توان به سندروم خستگی مزمن و فیبرومیلژیا (دردهای اسکلتی-عضلانی) اشاره کرد.

با ورم کبد مبارزه می‌کند.

شیرین بیان هم از کبد محافظت می‌کند و هم در درمان این ارگان حیاتی نقش به سزایی دارد. خواص ضد التهابی این گیاه به کاهش التهاب کبد کمک می‌کند. شیرین بیان با ویروسی که عموماً مسئول ورم کبد است مبارزه می‌کند و ترکیبات آنتی اکسیدان با ارزشی را تغذیه می‌کند که به حفظ سلامت کلی کبد کمک می‌کنند.

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) و مشکلات زمان قاعدگی را درمان می‌کند

فیتواستروژن‌های موجود در شیرین بیان اثر استروژنی ملایمی دارند و باعث می‌شوند این گیاه به طور بالقوه برای کاهش علایم خاص سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مفید باشد. از جمله نشانه‌های این سندرم کج خلقی، نفخ، حساس بودن سینه‌ها است. گرچه گلیسیرهیزین موجود در شیرین بیان اثر استروژن‌های خود بدن را از بین می‌برد، تاثیر استروژنیک ملایمی که توسط فیتواستروژن‌ها ایجاد می‌شود عمل آن را باطل می‌کند.

از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند

مطالعات اخیر دریافته‌اند که شیرین بیان با محدود کردن تاثیر مخرب کلسترول مضر یا LDL، از مسدود شدن سرخرگ قلب جلوگیری می‌کند و به عملکرد سالم آن منجر می‌شود. این تحقیق نشان می‌دهد که دوز بسیار کم شیرین بیان (۱۰۰ میلی گرم در روز) چنین تاثیری دارد.


هشدار:

 • این گیاه را با شیرین بیان قنادی‌ها اشتباه نگیرید زیرا آنها حاوی میزان ناچیزی شیرین بیان هستند و در حقیقت با بادیان رومی مزه‌دار شده‌اند.
 • شیرین بیان می‌تواند منجر به عدم دفع آب و افزایش فشار خون شود. اگر از فشار خون بالا رنج می‌برید باید از استفاده طولانی مدت از این گیاه خودداری کنید.
 • می‌تواند باعث تحریک خفیف غدد فوق کلیه شود.

زمینه مصرف گیاه شیرین بیان:

ضد حساسیت، ضد ورم و آماس، ضد التهاب، تسکین دهنده، ملین، استروژینیک (ملایم)، خلط آور، ضد یبوست، تعدیل کننده درد سینه، آرام بخش

شیرین بیان برای این بیماری‌ها توصیه می‌شود:

بیماری آدیسون (تخریب تدریجی و پیش‌رونده غدد فوق‌کلیوی)، ورم آلرژیک غشاء مخاطی بینی، ورم مفاصل، آسیب پای ورزشکاران، طاسی، برونشیت، بورسیت (آماس کیسه‌های مفصلی)، زخم‌های شانکر، زکام مجرای فوقانی دستگاه تنفسی، خستگی مزمن، سرماخوردگی، ورم مخاط روده بزرگ و عفونت‌های روده، ورم ملتحمه، یبوست، سرفه، شوره سر، افسردگی، زخم اثنی عشر، نفخ، خستگی مفرط، فیبرومیالژیا، آنفولانزا، عفونت‌های قارچی، التهاب معده، التهاب لثه و پوسیدگی دندان، نقرس، تب یونجه، سوزش سر دل، هپاتیت، التهاب کیسه صفرا، بیماری کبد، بیماری لایم، یائسگی، بزرگ شدن پروستات، پسوریازیس، زونا (بیماری ویروسی است که عامل مولد آن عامل آبله مرغان است)، گلو درد، اختلالات طحال، التهاب تاندون، مشکلات گلو، سل، زخم معده، عفونت‌های ویروسی، عفونت‌های قارچی. کاهش اسید معده و از بین بردن سوزش سر دل و سوء هاضمه. افزایش جریان صفرا و پایین آوردن کلسترول. بهبود مقاومت بدن نسبت به تنش جسمی و روحی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 14 شهریور 1396
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی